Mintaházak – Energiavámpír Kádárkocka vagy Extrém 35cm szigetelés

A hőszivattyú vajon bármelyik házban  alkalmazható, kondenzációs kazánnal fűtsünk inkább. Klímával kiválthatjuk jelenlegi fűtésünket? Radiátor vagy Padlófűtés ajánlott? Kell a hővisszanyerős szellőztetés vagy sem. Nos ez mindig adott ház vagy lakás függvénye. Ahány ház annyi szokás, vagyis  fűtésigény.

Termékek, technológiák, kalkulációk során  hasznos ha a különböző háztípusok tekintetében mutatjuk be. Négy háztípust fogunk megvizsgálni elsősorban szigetelés, hőigény szempontjából, fűtési rendszerre kiélezve:

     

      1. Passzívház, amit ha röviden kell definiálni, egy nagyon jól szigetelt, légtömör ház, nagyon alacsony fűtési igénnyel. Bővebben itt írtunk a passzív házakról

      1. Korszerű új ház ami szintén egy jól szigetelt, azonban nem éri el a passzív ház szigetelését, és jellemzően kevésbé légtömör ház, relatív alacsony fűtési igénnyel

      1. 2000’s és 2010’s évek elején felújított vagy épített ház ami mostanra már korszerűtlennek tekinthető szigeteléssel bír, jellemzően nem légtömör, fűtési igénye relatív magas lehet.

      1. Kádárkocka ami Magyarországon megkerülhetetlen, több mint 800 ezer  ilyen ház található, mostanra teljesen korszerűtlen, nagyon magas fűtési igénnyel.

    Alapterület

    Hogy összehasonlítható legyen a négy mintaház ezért közel azonos nettó alapterületet veszünk figyelembe, ami kb 100 m2 mind a négy esetben.

    Szigetelés:

    Szigetelés tekintetében, 3 részt különíthetünk el: Homlokzati szigetelés, tető szigetelés, és padló szigetelés.
    Míg a passzívház akár 35cm homlokzati szigeteléssel bírhat, addig a korszerűnek tekinthető ház jellemzően max 15cm-rel épülnek. 2000’s ház kb 5-10cm, míg a kádárkocka nem is ismeri a homlokzati szigetelés fogalmát.
    Tetőszigetelésnél a passzívház ismét csak bajnok a maga akár 40-50cm szigetelésével, ennél jellemzően szerényebb az új ház esetében kb max 30cm, 2000’s ház kb 10-15cm-rel rendelkezik, kádárkockák pedig megint csak elhanyagolható szigeteléssel rendelkezik.

    Aljzatszigetelés esetében nagy az eltérés, passzívház természetesen jelentősen szigetelve, új ház esetében egy 10-15cm lehet, 2000’s ház 5-10cm míg a kockánk, jellemzően elnyagolható szigeteléssel bír.

    Nyílászárók:

    Passzív ház esetében jellemzően 3 régetű speciálisan fal síkon kívülre beépített ablakokról beszélünk amik elhelyezés tekintetében jól megtervezettek maximlizálva a szoláris        nyereséget.
    Új ház esetében is 3 rétegű ablakokról beszélünk, azonban itt sokkal nagyobb az eltérés a beépítés tekintetében, mivel a technológia követelmények sokkal megengedőbbek. Nem feltétlenül van a maximális légtömörséget biztosított technológiával beépítve. A szoláris nyereség, kevésbé elsődleges szempont.

    2000’s ház esetében általában 2 rétegű ablakok kerültek beszerelésre, akár a fal belső síkjára helyezve, ami emelte a hőhíd kockázatát, légtömörségi szempontokat általában figyelmen kívül hagyva.

    Kádárkocka esetében pedig azt építettek be ami volt, szóval a nyílászárók esetében mostanra egy nagyon korszerűtlen technológiáról beszélük, jellemzően gerébtokos alblakokról. Légtömörségről nem is beszélhetünk, azonban nagyon jól átszellőzőtt a ház, már amennyiben ezt pozitívumnak tekinthetjük.

    Légtömörség

    Minél légtömörebb egy ház annál kevésbé engedi át a szerkezeten a levegőt, passzívház esetében ez nagyon magas érték addig a kádárkocka és a légtömörség nem is említhető egy lapon. Azonban minél légtömörebb egy ház annál nagyobb szüksége van a gépi szellőztetésre, mivel a falakon, tetőszerkezeten, nyílászáróknál ez nem történik meg. 

    Éves Fűtési igény és maximális teljesítmény

    Itt két mutatót érdemes megvizsgálni: Teljes éves fűtési igény hőmennyisége illetve fűtési teljesítmény méretezése. Éves fűtési hőmennyiség kwh-ban kifejezve, Azaz hány kwh hőmennyiségre van szüksége a háznak 1 év alatt. Fűtési teljesítmény számításánál a mérnökök jellemzően azt számolják mekkora fűtési telejsítményre van szükségünk helyiségenként, ahhoz hogy a lakótérben 20C-t érjünk el a külső -15C mellett.

    Induljunk a legsokkolóbb irányból:

    Kádárkockánknál mindenhol szökik a meleg, ráadásul nagyon rossz a hőszigetelése a háznak. Energiabesorolását tekintve simán a legrosszabb kategóriába helyezhető, éves fűtési igény akár 50,000 kwh is lehet (kb 5500m3 gáz). A fűtési teljesítmény akár 20kW is lehet (ami annyit tesz hogy 20db 1000W-s radiátorra lenne szükség).
    A 2000’s házunk ehhez képest nagyságrendekkel jobb, 14,000 kWh éves fűtési igény és 7kW teljesítménnyel.
    Az új ház már csak kb 70 kWh/m2 éves fűtésigényű azaz 7000 kWh hőmennyiséggel megvagyunk és felületfűtéssel is mint például a padlófűtés is befűthető a leghidegebb napokon is, mivel 4 kW a teljesítmény igénye.

    Passzívház azonban a nagyagyú mivel 1500 kWh éves hőmennyiség az igénye, és a leghidegebb napokon is túlméretezettnek tűnik a padlófűtés vagy mennyezet fűtés, mivel 2.8 kW körül van a teljesítmény igénye.