Az egyik legfontosabb téma, ami alapvetően befolyásolja az építkezést vagy felújítást, vagy csak úgy fellángol, gazdasági történések miatt. A választás nem egyszerű mivel számtalan megoldás között lehet választani, azonban segítünk az eligazodásban. Végigvesszük a különböző fűtési megoldásokat, illetve mennyibe kerül 1kWh hőmennyiség előállítása.
Gázfűtés
A gázfűtés még mindig az egyik legelterjetebb fűtési forma Magyarországon. Vizsgáljuk meg a modern kondenzációs kazánoktól a kevésbé modern konvektorig milyen árral számolhatunk:
Gáz ár értéke
2024 végén 1m3 gáz piaci ára 747 Forint azonban, ha az éves fogyasztásunk 1729 m3 alatt marad akkor 102 Forintot kell fizetnünk. 1m3 gáz ~10kWh hőmennyiséget tartalmaz, ami annyit tesz, hogyha 100% hatásfokkal sikerülne a gázt felhasználni, 1m3 gáz felhasználásával, 10kWh hőmennyiséget kapnánk. Azonban egyelőre nincs olyan készülék ami 100% hatásfokkal bírna:
Gázkonvektor: ~60% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~17 Forint
Régi Gázkazán: ~70% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~15 Forint
Turbós Gázkazán: ~80% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~13 Forint
Kondenzációs Gázkazán: ~90% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~11 Forint
Ahogy haladunk előre az időben egyre modernebb és nagyobb hatásfokkal bíró készülékeket érünk el ahol a kéményhőt is hasznosítja a rendszer, azonban még mindig van némi hely a hatásfok javítására.
Fatüzelés (és Pellet) ár / értéke
A fatüzelés esetében, nagyon eltérő árakkal illetve fűtőértékkel találkozunk a piacon. Mi a példa kedvéért, jól kiszárított tölggyel számolunk illetve 10kg kiszerelésű, barkácsáruházakban elérhető zsákos pellettel számolunk. 1kg fa ~47 Forintba kerül ami 4,2 kWh fűtőértékkel bír, a pellet esetében 1kg ~150 Forintba kerül, és 5,1 kWh hőmennyiséget tartalmaz.
Pelletkazán esetén ~70% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~42 Forint
Vegyestüzelésú kazán esetén ~70% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~16 Forint
Faelgázósítő esetén ~85% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~13 Forint
Elektromos Fűtés
Ennél a fűtési megoldásnál, rengeteg opciónk áll rendelkezésre, illetve az áram ára is jelentősen változik attól függően mit használunk, illetve mennyit. Elektromos áram piaci ára ~71 Forint ami 2523 kWh/év fogyasztás alatt csak ~37 Forint. Illetve elérhető még vezérelt (éjszakai) áram (napi 8 órára kapcsol, nyáron 7) és H-Tarifás áram beszerzés is (hőszivattyúhoz használható okt 15-apr 15 között). Áram esetében egyszerű a kalkuláció mivel 1kWh áram 1kWh hőmennyiséget tartalmaz.
Hőtárolós Kazán ~100% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~23 Forint (vezérelt árammal)
Elektromos Kazán ~100% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~39 Forint
Fűtőpanelek, infrapanelek, norvégpanelek… ~100% hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~39 Forint
Légkondi: ~300%* hatásfork, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~8 Forint (H-Tarifával)
Hőszivattyú: ~300%* hatásfok, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~8 Forint (H-Tarifával)
Hőszivattyú: ~300%* hatásfork, 1kWh hőmennyiség előállítása: ~24 Forint (piaci áron, quota felett)
Itt olvashatsz többet arról Mi az a hőszivattú?
*Mind a légkondi, hőszivattyú esetében ugyanaz az hőszivattyús alapelv csak az egyik levegő-levegő vagy levegő-víz technológiát alkalmaz. Továbbá az egyszerűség kedvéért 300% hatásfokkal (más néven 3-s jósági faktorral) számolunk. Itt készüléktől illetve hőmérséklet függűen jelentősen eltérő hatásfokkal számolhatunk.

Összességében a gáz továbbra is kedvező alternatíva fűtéshez a maga ~11 Forintjával kondenzációs kazán esetén, azonban a hőszivattyú egyértelműen vezeti a listát ~8 Forinttal (H-Tarifa) esetén. A faelgázosító kazán megfelelő fa felhasználásal is megfontolandó megoldás lehet ~13 Forint fűtési költséggel. Azonban a pellet nagy meglepetést okozhat sokaknak, hogy ~42 Forint per kWh költséggel a lista végén található.