Igaz, még sehol sem vagyunk a történetben a költözéshez képest, azonban egy igazán érdekes téma következik, ami most időszerű. A Honeywell Evohome okosfűtés rendszerét fogjuk bemutatni és értékelni.
Annyi spoiler belefér, hogy a házban kondenzációs kazánnal fűtjük a 10 radiátort, két szinten. A jelenlegi, harmadik fűtészezonunk a házban, amiben két féle megoldást alkalmaztunk eddig: Első szerzonban szintén a Honeywellnek egy ‘buta” termosztátját, illetve a második szezontól szintén a Honeywellnek a wifis okosfűtés rendszerét.
A hagyományos központi termosztátos vezérlés egy egyszerű és olcsó megoldás, azonban annál több hátránnyal bír. Működési elve, ha a beállított hőmérséklet a beállított szint alá zuhan, a termosztát jelet küld a kazánnak, hogy ideje felfűteni a fűtési rendszerben a vizet. Persze lehet szofisztikálni és időzíteni a kívánt hőmérsékletet, sőt, akár távoli eléréssel telefonról irányítani. Itt már inkább a több tízezres kategória irányába haladunk.
A legnagyobb hátránya viszont, hogy a hőmérsékletet egyetlen ponton méri a lakásban. A lakás méretétől és kialakításától függően akár 3-4 fokos eltérés lehet helyiségenként. Minden szobában kialakítani a kívánt hőmérsékletet szinte lehetetlen.
Elsősorban emiatt szerettünk volna egy olyan megoldást, ami áthidalja ezt a problematikát. Több hónapnyi böngészés és utánajárás, továbbá több munkaórányi vita a kollégákkal szülte meg a megoldást: A Honeywell Evohome rendszerét vásároljuk meg.
A Honeywell Evohome wifis termosztát rendszer 3 fő összetevője:
Radiátorszelep vezérlő – A vezérelni kívánt radiátorokra szerelhető wifis, motoros szelep vezérlő beépített hőmérséklet érzékelővel
Wifis Központi vezérlő – Színes, érintőképernyős vezérlő ami kommunikál a radiátorszelep vezérlővel, kazán relével, és távoli elérést biztosít telefonról, tabletről
Kazán relé – Wifis vezérlő ami kommunikál a központi vezérlővel és jelet ad a kazánnak

A rendszer beszerzése
Ahhoz képest, hogy a Honeywell, ami egy amerikai cég, több mint száz éves; több innovatív húzása is volt az elmúlt időszakban, fűtés vagy ház biztonsági témában. Ezeket mind könnyen beszerezhetjük Magyarországon, több webshop is kínálja a termékeit. Mi az innospot.hu -n keresztül szereztük be, ami igazán könnyedén ment, pár munkanapon belül meg is kezdhettem a beüzemelést.
Árát tekintve igen borsos. Az alapcsomag, ami tartalmazza a központi vezérlőt, illetve a kazánrelét kb 80 ezer forint. Továbbá minden szabályozni kívánt radiátorhoz tartozó vezérlő kb 20 ezer forint.
Beüzemelés
A beüzemelésnél egyedül a kazán vezérlő igényel több-kevesebb szakértelmet, mivel vezetékkel kell a megfelelő helyen csatlakozni a kazánhoz. Mivel egy korábbi honeywell termosztát helyére került a kazánrelé, ezért ez viszonylag könnyen ment.
A radiátor vezérlő könnyen felerősíthető szinte az összes radiátor szelepre, a gyártó többfajta átalakítót csatol a csomaghoz.
A központi érintőképernyős vezérlő falra szerelhető vagy asztali állványos kivitelben kapható. A központi vezérlő a wifi modul, és a színes kijelző miatt állandó tápellátást igényel, ezért a falba süllyeszthető verziónál érdemes előre gondoskodni az áramról.
Ha ezekkel megvagyunk jöhet a beállítás. A központi vezérlőt párósítani kell a kazánrelével, illetve érdemes csatlakozni a wifihez is, hogy távoli elérést biztosítsunk. Ezek után jöhetnek a zónák vagy helyiségek felvitele, illetve ehhez hozzárendelni a radiátorszabályzót.
Mindent egybevetve a szerelés és beállítás maximum pár órát vesz igénybe.
Nézzük magát a terméket, hogyan muzsikál.
Zónamenedzser – érintőképernyős központi vezérlő
A központi vezérlő (zónamenedzser) igazán megnyerő darab. Könnyen kezelhető, színes, érintőképernyős és wifis. A zónákat könnyen létre lehet hozni, a radiátorszelep vezérlőket pedig könnyen hozzá lehet rendelni a zónákhoz. A vezérlő akkumlátora sajnos nem bírja túl sokáig, ha esetleg leemeled az állványáról ami állandó tápellátást biztosít, már pár perc után elkezd sípolni, és kéri, hogy helyezd vissza a jól megszokott állványára. A zónamenedzser vezeték nélkül kommunikál a radiátorszelep vezérlőkkel, így fontos, hogy a jelerősség megfelelő legyen a két eszköz között. Tapasztalatom szerint betonfödémen, további falak beiktatásával jelentősen gyengül a jelerősség. Pont emiatt helyeztük el egy központi helyre ahonnan könnyedén „rálát” az összes radiátorra.
A vezérlőn több hasznos funkció elérhető. Minden helyiség egyenként időzíthető, napi több időszakot határozhatunk meg eltérő hőmérséklettel, sőt, akár minden napra külön-külön határozhatjuk meg a kívánt hőmérsékletet. A vezérlő egyébként eltárolja, hogy mennyi idő alatt sikerült egy helyiséget felfűteni, és ettől függően kezdi el felfűteni. Beállíthatunk továbbá szabadság vagy takarékos időszakot, amellyel egy gombnyomással az összes helyiségben 5, illetve a beállítotthoz képest 3 fokkal alacsonyabb hőmérsékletre állítja. Igazán hasznos ha tudjuk hogy ha csak másnap jövünk haza, akkor elég 3 fokkal alacsonyabb hőmérsékleten fűteni a lakást, hosszabb távollét esetén pedig 5 fokra állíthatjuk, a kívánt határidőig amikor is visszatér az eredeti programhoz.
A radiátor vezérlő
A szerkezet a ráditor szelephez csatlakozik és egy apró motor segítségével mozgatja, így nyitja-zárja a szelepet és engedi átfolyni vagy elzárni a forróvizet. Továbbá található még egy kisebb kijelző is, amin láthatjuk, hogy épp hány fokra van beállítva egy radiátor. Mindezt két ceruzaelem tartja életben, ami úgy tűnik simán kibír 2 fűtésszezont. Ami az elején nagyon furcsa volt, hogy elég hangos, mikor a szelepet épp nyitja vagy zárja.
Továbbá a szelepvezérlőn található egy forgatható szabályzó, így bármely helyiség előre beállított hőmérsékletét fellülbírálhatjuk, a következő beiktatott időprogramig.
Ezt a funkciót egyébként kisgyerekek előszeretettel használják. Nálunk általában két szintre állítja a gyerek a hőmérsékletet: 0 C illetve 36 C.
App
A rendszer távoli elérést is biztosít telefonon vagy tableten keresztül. Maga az applikáció igazán felhasználóbarát. Minden helyiség hőmérsékletét valós időben követhetjük, illetve felülbírálhatja a korábban beállított hőmérsékletet. Ezek mellett természetesen az összes olyan funkció elérhető ami a központi zónamenedzseren is. Összefoglalva bármikor, bárhonnan felügyelheti, illetve állíthatod a lakásod hőmérsékletét.

Az Ár
Egy igazán drága holmiről beszélünk. Az alapköltség kb 80 ezer forint és minden radiátor további 20 ezer forint. De vajon megéri beruházni a rendszerbe? Egy átlag családi házban, kb 200 ezer forint kiadásról beszélhetünk. Egyszeri befektetésnek nagyon soknak tűnik, és nem lehet pontosan tudni, mennyi idő alatt térül meg a befektetés. A gyártó akár 30% megtakarítást ígér, ami akár meg is valósulhat mert tényleg csak azokat a helyiségeket fűtjük és akkor amikor épp szükség van. Egy átlag családi háznál 5 hónapnyi átlag fűtéssel és a maximum megtakarítással akár 40 ezer forint is megspórolható egy szezonban. Ezzel a számítással kb 5 éven belül megtérülhet a kiadásunk.
Kinek éri meg
Elsősorban kényelmi funkciót biztosító kütyüről beszélünk. Nagyobb családi házban látom értelmét, ahol jól elkülöníthetőek a különböző életterek. Elsősorban annak, aki fogékony az okos kütyükre , nyitott az új megoldásokra. A mégtérülés mértéke kérdéses, de minden bizonnyal 4 évnél több.
Végső értékelés
Egy nagyon hasznos, óriási kényelmet biztosító kütyü. Igazán drága a csomag ára, azonban mindenki imádni fogja. Mind a vezérlő, illetve az applikációja nagyon felhasználóbarát. Hosszútávú befektetés, azonban eddigi tapasztalatok alapján nagyon megéri.